PLC NEDİR ?PLC, Programmable Logic Controller Programlanabilen Mantıksal Denetleyici anlamına gelen bu cihaz işimizi kolaylaştırmada ve insan gücünden tasarruf sağlamada bize geniş olanaklar sağlamaktadır.

 PLC dendiğinde akla ilk gelen tanımı; programlanabilen otomatik iş yaptırma kabiliyeti olan cihazdır. Genel tanımı ise; girişleri lojik, veri işleme, sayma, karşılaştırma, aritmetik gibi bir veya birkaç işlem yaptıktan sonra çıkışa atayan, programlama desteği olan entegre bir cihazdır. ‘’ Örneğin; bir trafik lambasında sırasıyla yeşil sarı ve kırmızı yanması, bunu  Plc dilinde söylemek istersek şu şekilde yapabiliriz; yeşil yan, 30 saniye bekle, yeşil sön, sarı yan, 5 saniye bekle, sarı sön, kırmızı yan, 20 saniye bekle, kırmızı sön. Programı baştan başlat. Elektriği kesene kadar programı sürdür. ‘’ vb..

-  Plc’ lerin tavsiye edilme nedenlerinden bazıları şunlardır:

- Hazırlanmış fonksiyonları direk olarak kullanılabiliriz.

- Kolaydılar. Az yer tutarlar, daha az kablo bağlantısı vardır.

- Dayanıklıdır, çevre koşullarından kolay etkilenmezler.

- Giriş ve çıkışların durumlarını izleyebiliriz.

- Az arıza yapalar, güvenilirdir, bakımları kolaydır.

 

Plc’ ler sayısal prensiplere göre yazılmışlardır. Bir sistemi (giriş çıkışına göre); aritmetik işlem, hafızaya alma, sayma, zamanlama, denetleme yapabilirler. Endüstriler tarafından çok fazla ihtiyaç duyulduğundan, güvenilir ve ucuz olduğundan, endüstrilerin bir numaralı elemanıdır. Ayrıca uzaktan kontrol edilebilirler.
Diğer